Spławikowe Mistrzostwa Okręgu Poznań w kategorii kobiet młodzieży i seniorów – Rydzyna 2017

Wielka niewiadoma, brak ryb czy zła decyzja organizacyjna – takie tematy to ostatnio targały nasz Poznański światek wędkarstwa spławikowego odnośnie przeprowadzenia zawodów MO na zalewie w Rydzynie. Fakt jest taki, że początkowo ryby całkowicie nie brały podczas pierwszych sesji treningowych, ale z końcem maja  kiedy to pogoda zaczęła się stabilizować ryby pojawiły się, ale z kolei zaczęto mówić o zbyt mocnym zarastaniu akwenu, przypadkowości, wodnej roślinności itp….

Na podstawie obserwacji postanowiono ustawić sektory w płytszej – cieplejszej części zbiornika za plażą. Przeprowadzane treningi pozwoliły rozpoznać miejsca bytowania ryb. Była to bardzo trafna decyzja.

Bogusław Majewski – tegoroczny Mistrz Polski Weteranów w akcji

Zawodnicy przygotowali pełne tyczki 13 metrowe oraz wędki z kołowrotkiem tak zwane odległościówki, które miały odegrać główną role w zawodach. Bardzo duże znaczenie miała również mieszanka zanętowa, która musiała zwabić i utrzymywać duże egzemplarze w łowisku,a w 90% właśnie okazałe ryby łowiono. Zawody potwierdziły wnioski z treningów że stada ryb żerowały bardzo dobrze na dystansach 13 oraz 25-35 metrów i tylko indywidualne umiejętności zawodników pozwalały im skutecznie odławiać dorodne karasie, płocie, wzdręgi, okonie, liny czy leszcze.

Roman Klefas (Koło Osieczna) z pierwszym dużym karasiem

Łowisko bardzo mile zaskoczyło i pokazało swój potencjał. Można śmiało mówić o dużym zaskoczeniu. Były to jedne z nielicznych zawodów tego szczebla gdzie metoda odległościowa odgrywała prawie że główną rolę.

Niewątpliwie kunsztem wędkarskim i perfekcyjnym opanowaniem metod wykazali się zawodnicy poznańskiego klubu Leszcz (uczestnika Grand Prix Polski), którzy zajęli pierwsze dwa miejsca na podium, a zwycięzca zawodów Janusz Ostrowski ustanowił rekord zawodów i łowiska – 15 800 punktów przy okazji okraszając wynik pięknym dwukilowym leszczem

Janusz Ostrowski – z pięknym leszczem
Tomek Horemski również wytrenował taktykę na karasie…

Drugi na podium – Tomek Horemski uzyskał najwyższy wynik wagowy w zawodach – ponad 22 kg!!!. 

Tomasz Franek (Sensas) i Dariusz Niedzwiedź (Hydromak)

 

 

Reprezentanci Klubu Sensas i koła Osieczna niestety nie dopasowali się do łowiska i zajmowali odległe lokaty i tylko Tomasz Franek po dwóch trójkach sektorowych zajął 6 miejsce w klasyfikacji końcowej.

Zawody przebiegły bardzo sprawnie organizacyjnie i w tym miejscu należy podziękować Panu Franciszkowi Halcowi, dyrektorowi leszczyńskiego Oddziału Wielkopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych za udostępnienie terenu przy zbiorniku oraz budynku na potrzeby organizacji mistrzostw.

Zwycięzcy poszczególnych kategorii będą reprezentować Okręg Poznań na Mistrzostwach Polski, które to odbędą się w połowie czerwca w Opolu i Wrocławiu.

Pełne wyniki: http://www.poznan.pzw.org.pl/wiadomosci/152151/66/splawikowe_mistrzostwa_okregu_seniorow_kobiet_i_mlodziezy_u25__2

Autor zdjęć: Przemysław Woźniak